Dziś dostarczamy dydaktykę jutra!
Dołącz do trainersów!
Trenerzy i szkoleniowcy przygotowują projekty i programy rozwojowe dla tysięcy firm, korporcji, urzędów i NGO w Polsce. My uważamy, że można w tym zakresie wymagać jak najwięcej, np. wiedzy dotyczącej mechanizmów motywacji do uczenia, czy sposobów przyswajania wiedzy. Dla nas jest to osoba, której zadaniem jest stworzyć system, pozwalający na osiągnięcie przez uczestnika szkolenia maksimum jego możliwości.
Dobry Facylitator rozpoznaje zasoby zespołu, poznaje wyzwania i potrafi prowadzić do konstruktywnych rozwiązań, korzystając z metod pomagających przejść od problemu do rozwiązania. Trener rozwinie z klientem nowe sposoby na dojście do celu. W naszym rozumieniu jest to praca oparta o praktykę z wykorzystanie teorii! Wierzymy w przyszłość i dlatego bezustannie poszukujemy najnowocześniejszych metod nauczania, aby być prekursorem w dydaktyce. Nowoczesny edukator, w czasach, gdy dostęp do wiedzy nie jest kłopotem, musi przejść w rolę mentora, który wykorzystując nauczanie problemowe, rozwija praktyczne umiejętności i kompetencje swoich odbiorców.
Wszystko zaczęło się od pedagogiki, kierunku studiów, który
przez wielu jest wybierany z przypadku, a dla Karoliny był to priorytet. Głębokie przekonanie, że edukacja ma naprawdę głęboki sens było siłą napędową od samego początku. Pojawiały się nurtujące pytanie – jak organizować proces uczenia, by był on naprawdę efektywny, czyli zmierzający do widocznej gołym okiem konkretnej zmiany.
Zakładając trainers.org, przygotowywanie szkoleń i metody nauczania mamy we krwi. Początek tej drogi, to studia Pedagogiki na Uniwersytecie w Łodzi, a dalej, latem 2007 roku, praktyka u amerykańskich dydaktyków w Kalifornii. Dalej to Parlament Europejski i praca przy projekcie SALTO-YOUTH, Youth in action, który łączył w społecznym dialogu młodzież z 3 krajów.
To moment praktycznego poznania pod okiem mentorów z Francji i Niemiec facylitacji i pracy z grupą. Później pojawiły się lata wyzwań – realizacji spersonalizowanych projektów szkoleniowych dla międzynarodowych korporacji i firm, w których zarządzanie zmianą i rozwojem jednostek to podstawa.
Ważnym wydarzeniem na drodze do skutecznej pracy z zespołem było prowadzenie warsztatów i facylitacji w Stuttgarcie. Na kanwie tych doświadczeń w 2011 r. powstał pierwszy program Kursu Trenerskiego I stopnia (były II stopnie), który trwał 5 dni (40 godzin). Naszą misją było odklejenie łatki elitarności zawodu trenera, szkoleniowca. Daliśmy szansę na rozpoczęcie kariery w tej profesji bez konieczności wydawania dziesiątek tysięcy złotych. Nasz Kurs był szybki, ale też wstrząsający wartościami – zawsze stawialiśmy na ekspertalne i doświadczalne formy pracy.
Nawet dziś, po latach, przez naszych absolwentów, metody wykorzystywane wtedy nazywane są “przeżywkami”, czyli: “poczuj na własnej skórze, potem wymień się refleksjami, opracuj wnioski rozważając wiele perspektyw i zastosuj raz jeszcze w swoim życiu trenerskim”. Najbardziej cieszyliśmy się z autorskiej metodyki projektowania szkoleń – wtedy nazywanej Analizą Strategii Szkoleniowej (Dziś Strategy Based Teaching Canva). To pozwoliło nam szybko zbudować markę szkoły trenerów. Do roku 2020 mieliśmy ponad 800 absolwentów samego Kursu Trenerskiego I stopnia. W międzyczasie prowadziliśmy setki szkoleń, warsztatów dla zróżnicowanych grup.
Od facylitacji społecznych po sesje biznesowe, szkolenia dla korporacji. Potem przyszły kolejne okazje do nauki. Jedną z nich był na pewno udział we Regional Social Economy Incubator. W tym czasie organizacja zaczyna prowadzić coraz więcej szkoleń a my uczyliśmy się, jak skutecznie rozwiązywać problemy w zespole szkoleniowym, który ciągle się rozrasta. Organizując kurs trenerski z dużą intensywnością (w kulminacyjnym momencie zespół tworzyło +40 osób i zrealizowaliśmy tysiące godzin szkoleń), wzięliśmy udział w kolejnych wydarzeniach, np. UN Global Compact.
Od 2016 roku pojawia się nowa forma działalności.
Karolina zaczyna bliżej pracować ze środowiskiem akademickim. Uczy wykładowców jakimi metodami pracuje facylitator, stymulując pracę grupową i nauczanie problemowe na uczelniach technicznych. Wdraża metodę Case Study w nauczaniu inżynierów. Podpowiada jak zaktywizować grupę studentów stosując metodę Problem Based Learning w nauczaniu. Pokazuje, jak prowadzić angażujące zajęcia
akademickie, z dbałością o jakość nauczania zgodnie z akademickimi standardami. Przygotowuje wykładowców do prowadzenia dydaktyki zgodne z oczekiwaniami studenta czyli z nastawieniem na praktyczne uczenie problemowe.
Od 2020 roku firma organizacja otrzymuje wiele znaczących nagród, m.in.: E-Gazele Biznesu, Orły Innowacji. Jest to konsekwencją uznania klientów, wobec których, zawsze królowało indywidualne podejście do potrzeb i możliwości wdrożenia zmian i wreszcie założyciele mają szansę spotkać się z Prezydentem Polski podczas wydarzenia poświęconego Start- upom, gdzie przy wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju
działania International Trainers and Facilitator Federation zostają dostrzeżone, jako potencjał na skalowalne działania w branży EdTech.
Od 2022 roku działamy intensywnie, aby ulepszać platformę trainers.org. Jesteśmy przekonani, że dydaktyka przyszłości, to ta, która odbywać się będzie drogą online. Zawsze szukamy lepszych sposobów, zawsze z poszanowaniem człowieka, empatycznie wobec jego potrzeb i możliwości. Wiemy, że edukacja jest w służbie ludziom, a nauczyciele bez odpowiednich postaw, ale i narzędzi do wdrażania zmian, są bezradni. Wiemy też, że z każdego kryzysu ludzi wyciąga edukacja. Do zmiany trzeba być przygotowanym, a to dzieje się w procesie adaptacji, który dzięki edukacji jest szybszy.
Dziś oddajemy w Twoje ręce platformę, na której zebraliśmy nasze doświadczenia w pracy z grupami na drodze do wdrażania zmian. Znajdziesz tu drogę zgodną z Twoimi preferencjami. Wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu, podanej bez ogródek, bez zbędnego ubarwiania – po to byś mógł działać skutecznie.
Jesteśmy nastawieni na przyszłość. Wierzymy, że metody szkoleniowe jutra są do wprowadzenia w życie już dziś. Nie ma takiej grupy, dla której nie można przygotować nowatorskich rozwiązań. Czy są to szkolenia dla nauczycieli czy kurs managerski, zawsze można zrealizować je w taki sposób, aby osiągnęły sto procent założonego celu. Nasza siła kreowania
nowych systemów dydaktycznych nie zna granic. Dla nas dobre szkolenie jest dziełem sztuki. Zapraszamy do grona trainersów, jeśli chcesz realizować swoje cele.
Dziś dostarczamy dydaktykę jutra!
Dołącz do
trainersów!
Trenerzy i szkoleniowcy przygotowują projekty i programy rozwojowe dla tysięcy firm, korporcji, urzędów i NGO w Polsce.
My uważamy, że można w tym zakresie
wymagać jak najwięcej, np. wiedzy dotyczącej mechanizmów
motywacji do uczenia, czy sposobów przyswajania wiedzy. Dla
nas jest to osoba, której zadaniem jest stworzyć system,
pozwalający na osiągnięcie przez uczestnika szkolenia maksimum
jego możliwości. Dobry Facylitator rozpoznaje zasoby zespołu,
poznaje wyzwania i potrafi prowadzić do konstruktywnych
rozwiązań, korzystając z metod pomagających przejść od
problemu do rozwiązania. Trener rozwinie z klientem nowe
sposoby na dojście do celu. W naszym rozumieniu jest to praca
oparta o praktykę z wykorzystanie teorii! Wierzymy w przyszłość
i dlatego bezustannie poszukujemy najnowocześniejszych metod
nauczania, aby być prekursorem w dydaktyce. Nowoczesny
edukator, w czasach, gdy dostęp do wiedzy nie jest kłopotem,
musi przejść w rolę mentora, który wykorzystując nauczanie
problemowe, rozwija praktyczne umiejętności i kompetencje
swoich odbiorców.